Historie memoriálu

Memoriál Boženy Schwarzové a Jaroslava Krofty

RokRočníkVítězovéInfo
1974I.Ing. Jan Kurz
Dana Svobodová
1975II.Miroslav Roček
Iva Budarová
1976III.Ing. Jaroslav Kurz
Jana Schielová
1977IV.Martin Hradecký
Jana Schielová
1978V.Pavel Složil
Michaela Pazderová
1979VI.Pavel Složil
Jana Schielová
Zúčastnilo se 56 mužů a 24 žen.
1980VII.Pavel Složil
Jana Schielová
Složil,Trávníček
Schielová, Tylová
Poprvé celostátním turnajem. Zúčastnila se také skupina dorosteneckých reprezentantů z Alžíru. Memoriál se konal ve dnech 18.-20.dubna, tento ročník kladl velké nároky hlavně na pořadatele, protože ze soboty na neděli napadlo několik centimetrů sněhu, ale vzhledem k velké obětavosti členů oddílu se již v deset hodin hrálo.
1981VIII.Miroslav Lacek
Jana Složilová
Lacek, Složil
Složilová, Votavová
Nepřízeň počasí donutila pořadatele finále dohrát v hale v Ústí nad Labem.
1982IX.Pavel Dynák
Dana Kalandrová
1983X.Petr Hájek
A. Kulhánková
Čech, Žofka
Složilová, Noháčová
Jarní úvod sezóny patří na našich kurtech již tradičně memoriálu B.Schwarzové a také již snad tradičně jej pronásleduje nepřízeň počasí. První dva dny vydatně pršelo a jen obětavá práce pořadatelů umožnila hru. V sobotu a v neděli se sluníčko snažilo a tak se hrálo v pohodě. Většina utkání měla velmi dobrou úroveň, zajímavé bylo, že nejvýše nasazení Houdek a Trávníček v semifinále chyběli! Soutěž žen naopak proběhla podle předpokladů.
1984XI.Dr. Zdeněk Žofka
Regína Maršíková
Žofka, Janda
zrušena (malý počet hráček)
Dobře připravené kurty, pěkné počasí, tradičně spolehlivá organizace i práce technické čety vytvořily hezký rámec turnaje. Loňský vítěz Hájek své prvenství neobhájil, Fassati nečekaně nezvládl svůj první zápas. Dlouholetý účastník Dr. ŽOFKA nakonec slavil triumf. Mezi ženami byla jasnou favoritkou třetí hráčka celostátního žebříčku Regína Maršíková, která tuto roli stoprocentně splnila, jen v semifinále ji trochu "zlobila" mladičká sparťanka Rajchrtová.
1985XII.Jan Černý
Regína Maršíková
Bulant, Flégl
Noháčová, Brzáková
Již 29.března byl letos zahájen provoz na kurtech. Zasloužila se o to řada členů oddílu, brigádnická aktivita byla opravdu mimořádná. V pátek 12. dubna byl zahájen 12.ročník memoriálu, který již tradičně zahajuje sérii celostátních turnajů a otevírá severočeské tenisové jaro.
1986XIII.Tomáš Pitra
Alice Noháčová
Trávníček, Krejza
čtyřhra žen zrušena
Tento turnaj již několikráte postihly rozmary jarního počasí. Co si ale počasí vymyslilo letos přesáhlo doslova vše co dosud pořadatelé zažili. První den turnaje, v pátek se Děčín probudil do bílého. Se sněhem si již ale umíme poradit, trochu nářadí, něco práce a kolem 11 hodiny se již hrálo na všech kurtech do setmění. Pak malá brigádnická parta ještě dlouho do noci spravovala poškozený dvorec č.4 a druhý den se vše opakovalo. Sníh opět napadl. V neděli a v pondělí se ale na sníh vzpomínalo jako na příjemnou záležitost. Teploměr totiž v noci sešplhal hluboko pod nulu a když kolem deváté povolil pod paprsky nesmělého slunce, vystoupila z kurtů voda, vytvořilo se jemné blátíčko a až do odpoledne se na kurty nedalo ani stoupnout. Čtyřhra žen byla zrušena, ostatní soutěže se dohrály s vyjímkou finále dvouhry mužů. To se hrálo až ve středu. Do finále se probojoval favorizovaný Pavel Vojtíšek z DP Praha, který ale ve čtvrtfinále musel odvracet matchball svého oddílového kolegy Jandy a překvapení turnaje Tomáš Pitra z Vyšehradu, 48.hráč celostátního žebříčku, na kterého se nedostalo místo mezi nasazenými hráči, svůj velký výkon dotáhl do konce i finálovým vítězstvím.
1987XIV.Ladislav Trávníček
nekonala se
A.+ D. Riklové
nekonala se
Celostátní turnaj mužá a žen, který v Děčíně otvírá v dubnu sezónu na otevřených dvorcích se letos ve svém termínu nemohl konat, protože zima nechtěla skončit a hrát se nedalo. A tak se Memoriál dostal na místo zářijového krajského turnaje. A protože v týdnu před ním se hrála I.liga, finále dokonce až v sobotu, byla účast slabší nežli v minulosti. Mužů se sjelo 32, žen pouze 7, a tak se jejich soutěž nekonala.
1988XV.Martin Střelba
Eva Švíglerová
Střelba, Vízner
Macourková, Švíglerová
Brzký jarní termín působí vždy řaadu pořadatelských problémů. Tím letošním byl vysoký stav Labe počátkem měsíce, který způsobil, že na kurtech byla více jak 20cm vrstva vody. Jediný kurt č.4 byl záplavy ušetřen. Jak ale voda opadla, nastoupila obvyklá intenzivní práce a k termínu turnaje bylo vše připraveno ke hře.
Slušně hráčsky obsazený turnaj (vítěz 130 bodů) vyhrál favorit Martin Střelba, vítěz halového seriálu mistrovství republiky, byť tabulkově losovaný jako dvojka. První nasazený Eda Jahl z Plzně napřešel ve svém prvním utkání přes šestnáctiletého odchovance severočeského tenisu Martina Damma, který pak prošel až do finále.
Počasí vynahradilo pořadatelům svoji nepřízeň z minulého roku i jarní záplavu. Celé tři dny zalévaly kruty paprsky jarního slunce, bylo kouzelně. V soutěži žen si neúspěchy z minulých let vynahradila mladičká Eva Švíglerová z Plzně vítězstvím.
1989XVI.Michal Šístek
Leona Lásková
Krejčík, Polák
Vildová, Veselá
Memoriál měl opět tradičně dobré obsazení a dobrou organizaci. Dobré počasí však jen první hrací den - další již bylo chladno, ale naštěstí se vše obešlo bez deště! V obou singlech vyhráli tabulkoví favorité, ale v průběhu turnaje o sobě dali vědět maldí! Ústecký Čása ve čtvrtfinále "zlobil" pozdějšího vítěze, stejně daleko se dostal i děčínský odchovanec Walter Schiel v barvách DP Praha.
1990XVII.Jan Havel
Klára Matoušková
Čása, Novák
Strnadová, Kočí
Po nepříliš kvaltní práci při renovaci povrchu dvorců se přípava letošního ročníku stala pro pořadatele doslova nádenickou prací od rána do pozdního večera. Rovnání, kropení, válcování, lajnování dvorců po každém uktání znamenalo zhruba půl hodiny práce celé skupiny obětavých členů oddílu, večer pak znovu na všechny dvorce a ráno ještě jednou.
Ve dvouhře starotovalo 45 hráčů, mezi nimiž se proadili především mladí. Junior Kodeš prohrál až v semifinále, Havel - jeho přemožitel vyhrál celý turnaj.
Ve finále ženského snglu loňská vítězka Lásková neproměnila mečbol a poté podlehla Matouškové.
Ve finále čtyřhry těsně prohráli Havlíček a Schiel, když celým turnajem od předkola procházeli vždy ve třech setech.
1991XVIII.Lukáš Hovorka
Klára Matoušková
Kodeš, Hovorka
Havrlíková, Havrlíková
18. ročník tradičního memoriálu byl tradičně poznamenán nepřízní počasí. První den se hrál v chladném počasí, ale jinak příznivém. Horší to bylo druhý den, kdy poletoval sníh. Finalová neděle stála pak pořadatele dost práce při uválcování kurtů, které noční mráz poněkud pošramotil.
Účast hráčů byla slabší nežli v minulých letech, řada hráčů již dává přednost i malým turnajům za hranicemi. Škoda, že volných míst nevyužilo více domácích hráčů.
1992XIX.Jan Kodeš
Gabriela Veselá
Petera, Vaněk
Veselá, Noháčová
Tradiční memoriál měl tradiční počasí: opět se tenisté v Děčíně přesvědčili, že sníh není překážkou konání turnaje; sněžilo, byla zima, ale hrálo se. Stávkující stařičký zesilovač přivedli technici k rozumu, pro chybějící míče se jelo do Prahy (Hruška a Dr. Keil).

Domácí borci se přesvědčili, že jinde se hraje tenis jinak a kromě hostujícího dorostence Novotného první kolo nepřežili.
1993XX.Dušan Prchlík
Radka Bobková
Vaněk, Petera
Havrlíková, Majorenková
Tradiční zahájení tenisové sezóny celostátním turnajem seniorů přineslo letos jednu změnu: Soutěž se hrála poprvé jako memoriál Jaroslava Krofty, nejlepšího tenisty našeho klubu v jeho historii, hráče, který byl po válce jasnou jedničkou na severu čech a dokázal prohánět i reprezentanty.
Proti posledním ročníkům letos přálo počasí dva dny bylo jasno a slunečno, v závěrečný den se sice obloha zatáhl, dešťových kapek ale mnoho nebylo a tak se dohrálo v pohodě.
Turnaj byl solidně obsazen, u mužů chyběl jediný bod pro 10. kat. Na startu žen se objevila i desátá hráčka celostátního žebříčku Radka Bobková. Hrálo se o 50.000,-- Kč.
1994XXI.Radovan Světlík
Nesehráno, finalistky: Radka Bobková, Eva Melicharová
Světlík, Čermák
Bobková, Melicharová
Již tradiční zahájení nejen děčínské sezóny na otevřených dvorcích bylo tradičně pronásledováno nepřízní počasí, které nakonec nedovolilo dohrát soutěž žen. Novinkou letošního roku byly kvalifikace v obou soutěžích a skutečnost, že organizaci turnaje převzala firma Nord sport.
1995XXII.Milan Trněný
Olga Blahotová
Trněný, Luxa
Melicharová, Jankovská
V minulých letech málokdy počasí tomuto turnaji prálo, co si však Svatý Petr vymyslel pro tento rok, to překonalo všechna očekávání. Jen plné zaujetí pořadatelů i hráčů umožnilo, že se turnaj - výborně obsazený - dohrál!
V obou hlavních soutěžích se konala velká překvapení v podobě vyřazených jedniček již v prvním kole!
1996XXIII.Z technických důvodů se nekonal. Dlouho trvající zima posunula zahájení sezóny až do poloviny dubna a to znamenalo poprvé v historii zrušení jarního turnaje dospělých. Memoriály B. Schwarzové a J. Krofty se nekonaly.
1997XXIV.Milan Trněný
Olga Blahotová
Kodeš, Trněný
Šnorová, Mitáčková
Tradiční memoriály a tradiční nepřízeň počasí. Řada přihlášených hráčů nepřijela, ale i tak byla úroveň dobrá. Muži kat. 8, ženy-5. Na startu se sešlo 32 mužů a 17 žen.
Favorité se prosadili v obou kategoriích, jen Šnorová jako druhá nasazená měla smůlu, že narazila v I.kole na Alenu Havrlíkovou, která se vrací skoro po roční pauze.
1998XXV.Tomáš Ječmínek
Petra Plačková
Kesl, Blažek
Hovorková, Sedlmajerová
1999XXVI.Pavel Kudrnáč
Lenka Novotná
Kudrnáč, Švígler
Novotná, Šnorová
2000XXVII.Jan Havel
Petra Plačková
Vrbka, Kodeš
Havrlíková, Novotná
Nádherné počasí bylo vynikající kulisou úspěšného turnaje. Favorité se dostali do finále a zvítězili. Mužů startovalo 46, žen 20.
2001XXVIII.Jan Mertl
Petra Navrátilová
2002XXIX.Martin Vacek
Daniela Nováková
Vrbka, Holenda
Nováková, Hauerlandová
2003XXX.Richard Dražný
Kateřina Ďulíková
30.ročník memoriálů byl ohrožen, neboť v době, kdy se rozhodovalo o jeho pořádání, tenisové dvorce LTC byly ještě pod vrstvou bahna a veškeré zázemí klubu bylo zničené. To vše díky ničivé povodni, která přišla v srpnu roku 2002. Tenisové dvorce včetně klubovny a šaten byly zcela zatopené a zničené. Při pohledu z Pastýřské stěny byly tenisové dvorce pouze částí jezera, které se rozlévalo od Děčínského zámku až po tribuny fotbalového stadiónu. Díky práci funkcionářů tenisového klubu a zejména díky práci některých členů, bylo možné turnaj uskutečnit. Z tenisových dvorců bylo kolečkama bahno doslova odtaháno (bylo naplněno 12 velkokapacitních kontajnerů), tenisové dvorce zrekonstruovány a musela být vystavěna zcela nová klubovna (stará klubovna měla narušenou statiku a musela být zbourána). Vlastní turnaj pak proběhl za pěkného počasí a bylo možné vidět mnoho kvalitních zápasů.
2004XXXI.Petr Šavrda
Lenka Novotná
Prokop, Vojtíšek
Bergmanová, Kleisnerová